جمعه,03 فروردين 1397
ورود

ورود

نام کاربری / ایمیل
رمز عبور
ذخیره سازی اطلاعات

تماس بگیرید: 88146121- 021 | 09378620406

string(59) "سوء تغذیه در ایران رو به کاهش است"
سوء تغذیه در ایران رو به کاهش است

سوء تغذیه در ایران رو به کاهش است

معاون بهداشت وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: 72 کشور از جمله ایران تعهد کردند که تا 50 درصد گرسنگی و سوء تغذیه را بین کودکان کمتر از پنج سال کاهش دهند و طبق اعلام فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) ایران توانست تا 75 درصد این رقم را کم کند.

پزشکنا- علیرضا رئیسی در همایش روز جهانی غذا در سالن همایش صدا و سیما افزود: 29 کشور از جمله ایران در ارزیابی سال 2015 فائو ، توانستند بیش از هدف تعیین شده در تعهد جهانی به کاهش گرسنگی و سوء تغذیه کودکان دست یابند.

وی تصریح کرد: برغم کاهش سوء تغذیه کودکان در کشور نباید این مساله را از نظر دور داشت که هنوز در سطح کشور ، مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به توزیع قرص آهن در دبیرستان های دخترانه، اضافه کرد: در کشورهای دنیا به ویژه ایران ، بیش از 70 درصد مرگ و میرها به علت بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خون است که بسیاری از آنها با تحرک کافی و تغذیه سلولی ، قابل پیشگیری است.

معاون وزیر بهداشت گفت: براساس مطالعه سال 95، 29 درصد زنان و 15 درصد مردان بالای 18 سال دچار چاقی هستند و حدود 60 درصد افراد بالای 18 سال نیز اضافه وزن دارند.

رئیسی افزود: ایرانی ها روزانه 66 گرم مصرف قند ساده دارند درحالیکه استاندارد آن 25 گرم است و از سوی دیگر طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت حداکثر پنج درصد از کالری ما باید از قندساده تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: مصرف قند فرد را مستعد ابتلا به دیابت و مقاومت به انسولین می کند.

وزیر بهداشت گفت: مصرف سرانه نمک ما نسبت به دنیا دو تا سه برابر بیشتر است و کاملا ثابت شده است که نمک در معاون ایران، مهم ترین عامل فشارخون است.

رئیسی با اشاره به افزایش مصرف فست فودها بین مردم افزود: بنابراین لازم است که نمک و قند محصولات غذایی صنعتی افزایش یابد.

وی ادامه داد: عادات غذایی نامناسب عامل 30 درصد سرطان ها است بنابراین با تغذیه مناسب می توان جلوی 30 درصد سرطان ها را گرفت.

وی یادآور شد: طبق تحقیقات دانشمندان چین و فنلاند ، دیابت نوع دو را می توان با تغییر الگوی غذایی و تحرک مناسب پیشگیری کرد.

معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: بسیاری از مشکلات دنیا از جمله ایران، مکشلات تغذیه ای است و بسیاری از عوامل مانند زلزله و تحریم، حاشیه نشینی و مهاجرت می تواند امنیت غذایی را به هم بزند.

رئیسی افزود: امنیت غذایی نیازمند اصلاح الگو غذایی است ؛ حجم بالای ضایعات غذایی ، استفاده نادرست از منابع آب و خاک و نگهداری و توزیع غذا از مسائلی است که همه دستگاه ها باید به آن توجه کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن